Sipos János népzenekutató és Csáki Éva turkológus nyelvész több évtizede vezetnek expedíciókat a török világba. Hatalmas anyagot gyűjtöttek össze, melynek jelentős része a Zenetudományi Intézet honlapján az őket feldolgozó, bemutató könyvek és cikkek egy részével együtt megtekinthető, meghallgatható. Külön felhívjuk a figyelmet az e-könyvekre is, melyekben a kották mellett a dallamok eredeti videó és hang felvétele is szerepel.A magyar kultúra törökségi kapcsolatai kötet a szerzők korábban angolul, törökül és magyarul megjelent cikkeikből ad magyar nyelvű ízelítőt.
Csáki Éva: A legkorábbi magyarság történetére sűrű sötétség borul, bár sokan szeretnénk világosabban látni a kialakulását. Milyen eszközeink lehetnek a felderítésére? Milyen forrásokat alkalmazhatunk? Írott források nem állnak rendelkezésre, még ha korlátozott is lenne a megbízhatóságuk, egyelőre csak vágyálom ilyenek előkerülése.
Sipos János: Csáki Évával régóta kutatjuk a törökországi szúfibektásik és alevik kultúráját. Most a bektásik egyetlen dallamát és annak magyar párhuzamát vizsgálom meg, és kísérletet teszek a dallam magyar és török hátterének megfejtésére. A kötetben sor kerül az azeri-magyar népzenei kapcsolatok és a híres azeri makam műzenei forma népzenei alapjainak bemutatására is. Itt szerepel az az írás is, melyben a Kaukázus hegyeiből Törökországba menekült karacsáj-balkárok zenei stílusait és azok magyar kapcsolatait mutatom be.
Kiadás éve: 2024 Oldalak száma: 320 oldal Kötésmód: kemény kötés ISBN: 9786156502285 EAN: 9786156502285