A volt bankárt kettős gyilkosság vádjával életfogytiglani börtönbüntetésre ítélik. Bár Andy Dufresne állítja, nem ő lőtte le feleségét és annak szeretőjét, mégis csattan mögötte a cella ajtaja. Hamarosan megismerkedik a szadista őrök és az állattá redukálódott börtöntársak kegyetlenségével, de nem omlik össze, sőt, idővel bizonyos tisztelet kezdi övezni a bankszakmában való jártasságát okosan kamatoztató férfit. Nemcsak illegálisan kereskedő rabtársa könyvelését intézi, de elkészíti az őrök adóbevallását is, így lehetősége nyílik a fogvatartottak életkörülményeinek javítására, így például a börtönkönyvtár fejlesztésére is. A bent töltött több mint húsz év alatt még valódi barátra is lel a szintén életfogytiglani büntetését töltő Red személyében.
A Tim Robbins és Morgan Freeman főszereplésével készült, sötét tónusú börtöndrámát a misztikus thrillereket kedvelő, magyar származású Frank Darabont rendezte, és a Coen-testvérek operatőre, Roger Deakins fotózta párját ritkító zsenialitással. A filmet a megjelenése óta úgy tartják számon, mint a valaha elkészült egyik legjobb King-adaptációt.
A remény rabjait 1995-ben hét Oscardíjra is jelölték, ám abban az évben a Forrest Gump tarolt. A kitűnő zenéjével sem sikerült a legrangosabb díjat megszereznie. A 67. Filmgálán ugyanis Az Oroszlánkirály nyert.
Ez az egylemezes kiadás a klasszikus magyar szinkront tartalmazza.
Érdekességek:
- A könyv szerint Red nem színesbőrű, hanem ír származású.
- Tom Hanks a már említett Forrest Gump miatt visszautasította Andy szerepét.
- A filmbeli börtönőrök közül sokan a valóságban is azok.